Geograficzne położenie Sanktuarium Matki Bożej Wieleńskiej

Wioska Wieleń Zaobrzański, licząca około 130 mieszkańców, leży w regionie środkowego Nadobrza, w zachodniej części Pojezierza Wielko-polsko-Kujawskiego, nad Jeziorem Mariackim (obecnie nazwanym Jeziorem Wieleńskim). Wioskę przedziela Młynówka Kaszczorska (niektórzy nazywają ją Kanałem Kaszczorskim). Przez wieś przebiega szosa asfaltowa Wolsztyn-Wschowa. Kościół znajduje się we wschodniej części osady. Dookoła kościoła rosną stare lipy (dwie najstarsze zdruzgotane zostały przez trąbę powietrzną tuż przed odpustem w 1987 roku). Usytuowany przed kościołem trójkątny plac jest prawdopodobnie pozostałością po dawnej osadzie targowej. Administracyjnie Wieleń jest obecnie wsią sołecką w gminie Przemęt, która zajmuje północno-zachodnią część województwa leszczyńskiego. Leży w połowie drogi między Wolsztynem a Wschową (Wolsztyn oddalony jest o 18 km). PKS na miejscu. PKP: Nowawieś - Mochy - 8 km. Od XIII do XVIII wieku wieś była w posiadaniu cystersów, znana jako miejsce pielgrzymkowe, obecnie rozwija się także jako miejscowość wczasowa. Nad jeziorem pobudowano domy wczasowe różnych zakładów pracy, szczególnie z Wielkopolski i Śląska.

Pod względem kościelnym Sanktuarium Matki Bożej Wieleńskiej jest kościołem sukursalnym i przynależy do parafii św. Wojciecha w Kaszczo-rze, w archidiecezji poznańskiej. Miejsce pielgrzymkowe, Wielki Odpust przypada 2 lipca i obchodzony jest przez osiem dni.