Strona główna   Ogłoszenia i intencje   Liturgia   Parafia Kaszczor   Sanktuarium Wieleń   Cmentarz   Kontakt

15
14


Sanktuarium Wieleń

 

Sanktuarium maryjne to miejsce szczególnego kultu Najświętszej Maryi Panny, słynące łaskami udzielanymi przez Boga dzięki Jej wstawiennictwu.Sanktuaria maryjne większe, o szczególnej żywotności, cieszące się starożytnością kultu, mogą ubiegać się o koronację swego wizerunku.Koronacja stanowi uroczysty akt czci i wdzięczności dla Bogarodzicy, szczególne uznanie dla miejsca świętego oraz wezwanie do dalszego rozwoju kultu.


Bliski kontakt z Bogiem w atmosferze modlitwy i pokuty sprzyja głębokim przeżyciom religijnym i stwarza w sanktuariach wyjątkowe możliwości odnowy religijnej. Stąd niektórzy kaznodzieje chętnie przyrównują sanktuarium do sanatorium. Jak w sanatorium ludzie leczą swoje choroby fizyczne, tak w sanktuarium odnawiają swoje siły duchowe. W sanktuariach bowiem jest jakieś szczególne promieniowanie duchowe,powodujące przemianę ludzkich serc.
To promieniowanie duchowe w Sanktuarium wieleńskim rozlewa się w widoczny sposób na pielgrzymów przybywających ze znacznej części archidiecezji poznańskiej i pobliskiej diecezji gorzowskiej. Dzieje się to zwłaszcza w okolicy 2 lipca, w okresie tygodniowego odpustu, a także w okresie letnim, gdy nad Jezioro Mariackie przybywają liczni wczasowicze. Ci ostatni mogą wspaniale łączyć dbałość o zdrowie fizyczne z troską o zdrowie duchowe. Są tacy, którzy co roku wybierają wczasy w Wieleniu Zaobrzańskim, by mieć okazję na modlitwę i zadumę przed cudowną figurą Ucieczki Grzeszników.


W dniu 2 lipca Kościół tradycyjnie obchodził święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Po Soborze Watykańskim II i po reformie kalendarza liturgicznego święto to zostało przeniesione na 31 maja. W Wieleniu jednak nic się nie zmieniło. Przeniesienie tygodniowego odpustu na inny termin byłoby przedsięwzięciem przeciwko wielowiekowej tradycji.

 

Sanktuarium Wieleń


Okoliczni mieszkańcy, zapytani, dlaczego świętują 2 lipca, odpowiedzą zgodnie, że jest to święto Matki Bożej Wieleńskiej. Kojarzą to święto nie tyle z tajemnicą Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, ile raczej z faktem, że Ona wybrała to miejsce od wieków, aby w szczególny sposób zaznaczyć swą obecność wśród swojego ludu. To święto weszło w rytm pracy tutejszych mieszkańców, którzy po zakończeniu Wielkiego Odpustu przygotowują się do rozpoczęcia żniw. Do ciężkiej pracy idą z Bożym błogosławieństwem i pod opieką Maryi. W Wieleniu nazywają Ją także Ucieczką Grzeszników. Ten wymowny tytuł Matki Bożej jest tu ostatnio szczególnie podkreślany. Czy można się temu dziwić? Lud miejscowy i liczni pielgrzymi szukają tu ukojenia serca. Nic bardziej nie odbiera człowiekowi sił do pracy i życia, jak właśnie grzech. Któż bowiem może doprowadzić nas, grzeszników, do naszego Ojca pewniej i skuteczniej niż Maryja?


Dlatego, jako Matka Miłosierdzia, wzywana jest za naszych dni coraz częściej, bo ludzie widzą jedyną szansę ocalenia w miłosierdziu Bożym. Dlatego tak chętnie w Wieleniu spowiadają się ze swoich ułomności i grzechów, jakby prowadzeni do Jezusa ręką Maryi. Patrząc na Maryję, uosobienie czystości i bezgrzeszności, sami pragną nieodparcie czystości swojej duszy. W wieleńskim Sanktuarium nie brakuje więc szczególnie duchowych nawróceń.
Czy Maryja może okazać się obojętną na natarczywe modlitwy, wznoszone przez pielgrzymów oblegających to święte miejsce? Najgłębsze działanie Maryi objawia się również wobec chorych, którzy znajdują tu siłę do przezwyciężenia swojego cierpienia i łączenia go z cierpieniami Matki Bożej pod krzyżem Chrystusa. Słowem, doznają tu ulg fizycznych i przywrócenia równowagi duchowej.


Kościół uznaje i popiera wszystkie te uprzywilejowane miejsca, gdzie wiara doznaje umocnienia w modlitwie do Najświętszej Maryi Panny i gdzie tak wiele dusz odnawia się u źródeł łaski i sakramentów.


Sprawa sanktuariów maryjnych leżała bardzo na sercu papieżowi Pawłowi VI. W liście pasterskim z l maja 1971 roku do kustoszów sanktuariów napisał, by otaczali je szczególną troską i zadbali o prawdziwą cześć dla Tej, która jest Matką Zbawiciela. List powierza sanktuariom maryjnym jeszcze inne szlachetne zadania, a zwłaszcza te, by poprzez modlitwę i uczynki pokuty zanoszone przed tron Boży za pośrednictwem Maryi wypraszać pomoc duchową tym wszystkim, którzy zajmują się rozwiązywaniem ważnych problemów ludzkości, takich jak pokój na świecie i jedność Kościoła.

 

Sanktuarium Wieleń


Sanktuarium Matki Bożej Wieleńskiej serdeczną troską otaczał metropolita poznański, ksiądz arcybiskup Antoni Baraniak. 23 sierpnia 1969 roku napisał do ówczesnego kustosza Sanktuarium, ks. Zbigniewa Gmerka: „Tak bardzo pragnąłbym, by Ksiądz Proboszcz przy pomocy oddanych mu kapłanów - czcicieli Matki Bożej, przygotował na rok 1971 uroczystości koronacji Matki Bożej Wieleńskiej". Do koronacji jednak nie doszło. Cudowna figura Matki Bożej Wieleńskiej Dzieciątko mają już na sobie siedemnastowieczne korony barokowe. Czy zatem była wcześniej jakaś koronacja? Brak na to urzędowych dokumentów Kościoła. Może nie przetrwały do naszych czasów? Być może, że korony zostały nałożone przez wdzięczny lud, który tyle wieków modlił się na tym miejscu i wypraszał sobie potrzebne łaski u Boga przez wstawiennictwo Bogarodzicy.


Sprawa ta pod koniec 1988 roku została ponownie przedłożona do rozpatrzenia metropolicie poznańskiemu, księdzu arcybiskupowi Jerzemu Strobie. Z pewnością poweźmie on w niedługim czasie odpowiednią decyzję i przyczyni się do urzędowego potwierdzenia autorytetem Kościoła kultu Matki Bożej Wieleńskiej. Ewentualną koronację czy rekoronację składamy ufnie w ręce Maryi.









Sanktuarium Wieleń Zaobrzański

W poniedziałek o godz. 8.00 rano.

Od wtorku do piątku

o godzinie 17.30.

W sobotę o godzinie

8.00 rano, 17.30 i 19.00.

W niedzielę o godzinie

8.00, 10.30 i 17.30.

 



Parafia Św. Wojciecha w Kaszczorze


Poniedziałek - sobota *

 

* Z posługą sakramentalną 24 godziny na dobę


Spowiedź codziennie 15 minut przed każdą mszą św. oraz w ramach stałego konfesjonału w kościele


Adoracja Najświętszego Sakramentu codziennie w godzinach 7.30 - 17.00. w kościele.


Bóg kocha Ciebie także w Sobotę, 27 Kwietnia 2024 roku.

Do końca roku zostało 
249 dni.

Imieniny obchodzą:
Anastazy, Andrzej, Bożebor, Kanizjusz, Martyn, Piotr, Teofil, Zyta

_____________________________________

Statystyka
Osób online: 1





                                

stat4u