Strona główna   Ogłoszenia i intencje   Liturgia   Parafia Kaszczor   Sanktuarium Wieleń   Cmentarz   Kontakt

11
7


KORONACJA

W Sanktuarium Matki Bożej Wieleńskiej w pełni trwały przygotowania do kolejnego Wielkiego Odpustu, a zarazem uczczenia X rocznicy koronacji cudownej figury Ucieczki Grzeszników wraz z Dzieciątkiem. Tymczasem spotkało nas wielkie nieszczęście, z którym zawsze liczyliśmy się, ale odrzucaliśmy takie myśli gdzieś daleko. W nocy z 17 na 18 czerwca 2003 roku nieznani sprawcy dokonali włamania. Weszli do Sanktuarium przez zabytkowy witraż, tuż nad głównym ołtarzem, niszcząc go dość poważnie, ograbili cudowną figurę z zabytkowych koron, liczących około 300 lat; to samo uczynili z koronami Dzieciątka. Ukradli też wszystkie srebrne wota oraz zabytkową monstrancję.


Za ołtarzem zostawili palącą się świecę, która mogła spowodować pożar. Widok obrabowanego Sanktuarium był porażający. Wielu parafian i pielgrzymów miało łzy w oczach czy wprost płakało.


Natychmiast zrodziła się spontaniczna myśl, by to świętokradztwo jak najprędzej wynagrodzić Bożemu Dzieciątku i Maryi, Wieleńskiej Pani. Jednomyślnie podjęliśmy decyzję, że będziemy starać się o ponowną koronację, ale teraz już na prawie papieskim. Pielgrzymi składali dary na nowe korony. Były to dary pieniężne i w złocie. Przeżyliśmy tyle radości, gdy parafianie i pielgrzymi zdejmowali z rąk ślubne obrączki, pierścionki, sygnety i różnego rodzaju kosztowności.


Nowe korony wykonał artysta złotnik, mieszkaniec podpoznańskiej miejscowości. Wszystkim bardzo się podobały, łudząco podobne do tych skradzionych. Zresztą o takie właśnie prosiliśmy. Przez tyle lat całe pokolenia patrzyły przecież na piękne barokowe korony. Pragnęliśmy nadal zachować je w pamięci. Z niecierpliwością, ale i nadzieją czekaliśmy na dokument Stolicy Apostolskiej zezwalający na koronację umocowaną autorytetem papieskim. Po otrzymaniu takiego dokumentu, pod koniec sierpnia 2004 roku, tuż po święcie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w nasze serca wstąpiła trudna do opisania radość i otucha, mobilizacja do szybkiego działania. Natychmiast rozpoczęły się bezpośrednie przygotowania do uroczystości koronacyjnych pod przewodnictwem księdza arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego, który wyraził pragnienie, aby cała archidiecezja przygotowała się do tego doniosłego wydarzenia. 23 października 2004 roku udaliśmy się z pielgrzymką do Rzymu, aby nasz Wielki Rodak, dziś Sługa Boży Jan Paweł II poświęcił i pobłogosławił korony, a także rozgrzał nasze serca jeszcze większym zapałem do zrealizowania całego przedsięwzięcia. W środę 27 października tegoż roku przed Ojcem Świętym stanęła przede wszystkim młodzież urodzona w roku 1978, czyli z tak zwanego rocznika papieskiego. Pozostali ten historyczny dla nas moment musieli obserwować z placu przed Bazyliką św. Piotra. Powód był jeden, zbyt wielka ilość pielgrzymów. Kolejny raz podziwialiśmy cierpliwość Ojca Świętego. Był już bardzo schorowany i zmęczony, ale życzliwie uśmiechał się do wszystkich. Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Wieleńskiej padł na kolana i prosił o poświęcenie koron. Tego przeżycia nie da się zapomnieć. Wszyscy mieliśmy łzy w oczach, ale tym razem były to łzy radości.


Następnie przygotowania weszły w fazę szczegółowej realizacji. Wszystkim pokierował osobiście Ksiądz Arcybiskup, pomocą służyli wszyscy biskupi poznańscy, a zwłaszcza ksiądz biskup Grzegorz Balcerek, który przyjął na siebie trud dopilnowania całości. Wspierał go dzielnie świętej pamięci ksiądz kanonik Marian Nowak, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Poznaniu i bliski współpracownik kustosza Sanktuarium. Już wtedy był bardzo chory, ale nawet ze szpitala dawał nam wszystkim wskazówki, w jakim kierunku winny iść przygotowania. W przygotowania włączyła się cała archidiecezja. Poszczególne parafie nawiedzała kopia cudownej figury, przy której wierni modlili się i poznawali historię wieleń-skiego Sanktuarium. Później pielgrzymowali do Wielenia, zwłaszcza w każdą pierwszą sobotę miesiąca. Zwykle w nabożeństwach przy tłumnym udziale pielgrzymów uczestniczyli i przewodniczyli Mszy Świętej nasi diecezjalni pasterze. Termin koronacji Ksiądz Arcybiskup wyznaczył na niedzielę 3 lipca 2005 roku. On też osobiście wybrał miejsce koronacji na błoniach wieleńskich pod lasem, gdzie dotychczas rosło zboże. Plac został przygotowany na czas. Na samą uroczystość koronacyjną czekaliśmy z niecierpliwością, ale zarazem z lękiem. Czy zdołamy odpowiednio przygotować się do tej niezwykłej uroczystości? Przygotowania trwały na szczeblu archidiecezji, naszej gminy i parafii. Oczywiście, włączyły się też władze samorządowe powiatu wolsztyńskiego. Wiele zawdzięczamy pani wójt Gminy Przemęt Dorocie Gorzelniak oraz kapłanom dekanatu przemęckiego. Nie można też pominąć parafian kaszczorskich, którzy stanęli na wysokości zadania i dobrze przysłużyli się wykonaniu powierzonych zadań. Resztę szczegółów, zwłaszcza tych, które działy się na szczeblu centralnym, poznamy z relacji księdza kanonika Jana Glapiaka, który z ramienia Księdza Arcybiskupa jest opiekunem wszystkich sanktuariów na terenie Archidiecezji Poznańskiej. Tu dodam jedynie, że niedziela 3 lipca 2005 roku pozostanie w naszej pamięci i w naszej historii na zawsze.

ks. Władysław Płóciennik

Kustosz Sanktuarium









Sanktuarium Wieleń Zaobrzański

W poniedziałek o godz. 8.00 rano.

Od wtorku do piątku

o godzinie 17.30.

W sobotę o godzinie

8.00 rano, 17.30 i 19.00.

W niedzielę o godzinie

8.00, 10.30 i 17.30.

 



Parafia Św. Wojciecha w Kaszczorze


Poniedziałek - sobota *

 

* Z posługą sakramentalną 24 godziny na dobę


Spowiedź codziennie 15 minut przed każdą mszą św. oraz w ramach stałego konfesjonału w kościele


Adoracja Najświętszego Sakramentu codziennie w godzinach 7.30 - 17.00. w kościele.


Bóg kocha Ciebie także w Środę, 8 Maja 2024 roku.

Do końca roku zostało 
238 dni.

Imieniny obchodzą:
Dezyderia, Ilza, Marek, Michał, Piotr, Stanisław

_____________________________________

Statystyka
Osób online: 2





                                

stat4u