Przybycie cystersów z Paradyża (1285)

Paradyż (obecna nazwa Gościkowo), to wieś w województwie zielonogórskim w diecezji gorzowskiej. Położona jest nad dopływem Odry, Paklicą, 11 km na północ od Świebodzina, przy szosie Świebodzin - Międzyrzecz. To stara osada z XIII wieku. W latach 1232-1235 osiedlili się tu cystersi z Lehnina. Do Paradyża przybyli z inicjatywy wojewody poznańskiego, Mikołaja Bronisza z rodu Pomianów i biskupa poznańskiego Pawła. Zespół klasztorny pochodzi z XIII wieku, rekonstruowany w XVII wieku. Obecnie znajduje się tu Wyższe Seminarium Duchowne.

Oto daty i wydarzenia dotyczące opactwa wieleńskiego, zapisane w dokumentach:
Rok 1278 - wojewoda poznański Beniamin Zaremba ofiaruje cystersom z Paradyża na założenie klasztoru następujące wsie: Przysiekę, Obrzycę, Ciosaniec, Łupice, Ptowo, Pyrzyce, Osłonin oraz Wieleń. Fundacja zostaje zatwierdzona przez księcia Bolesława Pobożnego i Przemyśla II.

Rok 1285 - cystersi z Paradyża przejmują Wieleń wraz z siedmioma wsiami. Siedzibą klasztoru zostaje dzisiejszy Kaszczor.

Rok 1290 - ojcowie cystersi zmieniają miejsce pobytu. Przenieśli się półtora kilometra od swojej dotychczasowej siedziby nad jezioro zwane Mariackim. Zbudowali tu klasztor i kościół. Ze względu na położenieklasztor nazwali Lacus Sanctae Mariae — klasztor nad Jeziorem Mariackim (albo wprost Jezioro Mariackie). Osadzie położonej wokół nowej siedziby pozostawiono dotychczasową nazwę Wieleń. W czasachpóźniejszych dodano przymiotnik Zaobrzański. Osadę położoną wokół pierwotnej siedziby zwano odtąd Starym Klasztorem (Antiąuum Claustrum). Na końcu należy jeszcze nadmienić, że w niektórych publikacjach jako rok przybycia cystersów do Wielenia wymienia się rok 1300. Być może, że to przejście do Wielenia następowało stopniowo.

Rok 1305 -Henryk, książę głogowski, potwierdza nadanie klasztorowi wsi Starkowa i Poledowa, a w roku 1311 nakazuje rozgraniczenie włości od wsi Gościeszyn i Gola.