Stosunek cystersów przemęckich do Wielenia i Kaszczoru

Przeniesienie się cystersów do Przemętu w niczym nie zmieniło stosunku, w jakim te dwa klasztory: Paradyz i Wieleń, a później Przemęt, do siebie zostawały. Paradyz zależał od swej macierzy Lehnina, a równocześnie sprawował nadzór nad Wieleniem, a później Przemętem. Dowodzi tego wizytacja, jaką w roku 1519 Michał II, opat z Paradyża, na mocy swego zwierzchnictwa odprawił w Wieleniu i Przemęcie. W Przemęcie nowo obrani opaci musieli być zatwierdzani przez opata z Paradyża. Z czasem rozluźniły się więzy łączące Przemęt z Paradyzem. Odkąd większość zakonników była narodowości polskiej, wpływ macierzystego klasztoru malał. Ustał wreszcie, gdy prawo polskie zabraniało wybierać opatów obcej narodowości. To wyraźne wyzwolenie klasztoru przemęckiego spod opieki Paradyża datuje się na rok 1558.

Konwent cystersów, chociaż przeniesiony do Przemętu, nie zapomniał o Wieleniu, swojej pierwotnej siedzibie. Nie zapomniał zwłaszcza dlatego, że w Wieleniu słynęła łaskami rzeźbiona z drzewa lipowego figura Najświętszej Bogarodzicy, do której lud miejscowy i okoliczny wielkie miał nabożeństwo i przez Nią wypraszał sobie liczne łaski. Toteż kiedy stary drewniany kościół, sięgający jeszcze czasów wojewody Beniamina Zaremby (XIII wiek), został zniszczony przez pożar, cystersi, zanim jeszcze na dobre przenieśli się do Przemętu, wybudowali nowy kościół, także drewniany. Miało to być jeszcze w roku 1318 (może w tym czasie uległa zniszczeniu stara figura Matki Bożej Wieleńskiej?). A kiedy także i ten kościół w połowie XVII wieku się spalił, cystersi przemęccy wybudowali następny kościół drewniany. W roku 1664 poświęcił go sufragan poznański, Marian Kur-ski. Już wkrótce kościół ten nie mógł pomieścić wszystkich pielgrzymów, przybywających tłumnie z odległych okolic. Wtedy to również z fundacji cystersów przemęckich wzniesiono nowy, obszerniejszy kościół, tym razem już murowany z kamieni i cegły. Kamień węgielny pod nowy kościół położył ksiądz Bułakowski, opat przemęcki, 16 maja 1731 roku, zaś opat ksiądz Hieronim Turno poświęcił go 28 stycznia 1742 roku. Do nowego kościoła przeniesiono uroczyście łaskami słynącą figurę Matki Bożej. Nowa świątynia, istniejąca do dzisiaj, stała się Sanktuarium Matki Bożej Wieleńskiej. Papież Pius VI pismem z dnia 4 września 1783 roku udzielił odpustu zupełnego wszystkim pątnikom, którzy w święto Nawiedzenia lub w oktawie nawiedzą kościół wieleński.